Jatacenje

Wargaming community of Kragujevac, Serbia

Bretonija od Dopuđe

Share

kgkid
Харамбаша
Харамбаша

Bretonija od Dopuđe

Post  kgkid on Wed Jan 15, 2014 11:43 am

Bretonnia
Opšti utisci:
Brza i gotovo neuništiva armija. Iako je knjiga iz 6 edicije pokazala je da ne postoji veće potrebe za promenama. Doduše ovo je tačno samo za ETC okruženje gde postoji AC. Postoje mnoge specifičnosti armije u odnosu na druge: jedina armija koja ima 2 predmeta za MR3, jedina armija (pored patuljaka) koja može da ima 2 dispell scroll (dispel scroll i magic mirror), jedina armija koja može da charguje u prvom potezu pomoću 2 virtue of impetious knight (+1d6 na prvi charge), jedina armija koja ima heroic killing blow (to jest koja može efikasno da ga upotrebi, može da ima 2), lance formacija, MR2 ako se uzme Mage Lord i MR1 ako se uzme Hero Mage, Blessing of the lady - WS 5+ protiv snage 5+; WS 6+ protiv snage 4 i manje, Vows (Knightly, Questing, Grail), Virtues i Field Trebuchet.Veliki plus ove vojske je što te protivnici podcenjuju - stara knjiga, nema ništa opasno u njoj.
Problematika igrača:
Q: Ako je Bretonija toliko jaka zašto se ne plasiraju ljudi bolje na turnirima?
A: Zato što bretoniju igraju ljudi koji se mogu podeliti u dve grupe:
a.) Fluff igrači (90% igrača)- igraju zbog epike i uživeli su se u uloge vitezova okruglog stola - imaju friendly liste ne najavljuju flee kada ih navučeš u zamku ili kada je očigledno da će izgubiti.
b.)Power players (10% igrača) - ovde spadam i ja - trude se da matematički izvuku maksimum iz svojih lista i nije ih sramota da kažu flee sa svojom death star jedinicom.
Najzastupljenije jedinice:
+Knights of the Realm - kičma svake dobre bretonske armije. Sa WS4 i Ld8 spadaju u tipične core jedinice. Prednosti su svakako AS 2+ , S5 u charge i M8. Ignorišu paniku koju prave seljaci. Mogu da nose magične zastave do 25 poena.
+Knight Errant - ovo je uglavnom pomoćna jedinica WS3 i Ld7 je ne čine pouzdanom, takođe impetous test(frenzy ali bez bonus napada i imunosti na psihologiju). Pozitivna stvar je da su u potezu u kom su najavili charge imuni na psihologiju. Mogu da imaju zastavu do 25 poena i najčešće se stavlja zastava of errantry koja dodaje +1 na S u charge, negativna stvar ove zastave je da imaju -2 na LD test kada rade impetious test. Za 20 poena po modelu mislim da čovek ne može da traži više.
+-Grail knights - ovo bi trebalo da bude hammer u armiji. 2 napada svaki S4/S6 u jurišu, imunost na psihologiju AS2+, magični napadi, mogućnost da svaki od njih izda/primi challenge na prvi utisak čini ovu jedinicu epskom, ali ako se uzme da imaju T3 i da koštaju 38 poena svaki mislim da su izgubili svoju stvarnu primenu.-Question knights - i ova jedinica je zamišljena kao hammer jedinica ali činjenica da su OSL, AS3+, 28 poena čini ih po prilično nepouzdanim i skupim.
+Pegasus Knights - vrhunska konjica, imaju vangard, fast cav, skirmish. Jedina realna upotreba koju imaju osim lova na mašine je chaff ili chaff hunter. Zamislite chaff koji ima fly, AS3+, stomp, T4, Ld8. Jedini nedostatak je cena od 175 poena za 3 pegaza sa muzičarem.
+Field Trebuchet - realno zvezda armije - najbolji ratio points to kills. Small template S5 kreše sve ozbiljnije blokove pre juriša vitezova.
-Mounted eomen - Fast cav. Ld6 koja košta 15 poena. Apsolutno ne upotrebljiva po mom mišljenju.
-Peasant Bowman - Range 30, mogući vatreni napadi, defenazivni kočevi, Ld5 BS3 čini ovu jedinicu interesantnom. Cena od 6 poena po modelu je čini lakim poenima za protivnika, takođe traži jedinicu vitezova u blizini da bi je čuvali ili davali Ld.
Wizard Lord - upside: Jeftin za standarde ostalih armija, ima MR / WS down side: ograničenost na 3 škole magije (heaven, beast, life), svaki miscast je game breaker (kači 9 vitezova)Wizard hero: Jeftin za standarde ostalih armija, ima MR / WS down side: ograničenost na 2 škole magije (beast, life), svaki miscast je game breaker (kači 9 vitezova)Fighter Lord / Hero: Jeftini za standarde ostalih armija, WS, pristup jedisntvenim osobinama (virtue)...
Armijski sastav:
Postoje 2 škole:
1. Lord na pegazu sa dve jedinice pegaza, veliki autobus Realma i manje jedinice realma/eranata kao podrška + artiljerija. predpostavka je da ove liste rade na double flee sa pegazima i redirect speed bump sa manjim jedinicama vitezova. Dele protivničku armiju na pola dok se ostala dva velika autobusa nameštaju na flank charge ili double charge.2. Death Star lista koja ima mega bus od 10 realma sa 5 karaktera i drugi bus od 14 eranata/realma sa magicom. podrška od par manjih lance koji služe za double flee i jedna jedinica pegaza. Ista je priča zaustaviti jedno krilo protivniku dok tvoj death star vršlja. Problem ove liste je points rush. Ko kome pre uzme više poena. Znači da li će moje krilo izdržati dovoljno dugo da centar razbije protivnički centar i okrene se da pomogne.
Obe varijante imaju lorda za HKB samo je pitanje ostale opreme - neki preferiraju ASF, neki dobru zaštitu dok ja koristim zaštitu /+2 napada. Tako da imam 6 napada HKB. U osnovi isto tako zavisi stil igre od L4 maga da li je Heavens ili Beast. Beast je orjentisan na borbu, dok je Heavens orjentisan na bunker i čuvanje poena. Ali bez obzira na to da li je uzeo Heaven treba oprezno ulaziti u combat.
Savet :
1. Ako se bretonac zabio u svoj ćošak i ne izlazi - nemoj te pokušavati da ga isterate ili da se sukobite sa njim. Statički combat rez od +5 nije za šalu, crown of command + LD10+HKB znače da on može da ostane dovoljno dugo da mu proradi HKB ili savage beast of horror pa da vas razbaca po livadi. 10-10 protiv takve liste je odlično.
2. Bacanje poena na death star u nadi da će te ga slomiti - ne radi. Više puta sam doživeo da dobijem tenk+papu+demigrife+vanilu pa da ih sve pobijem - mozda nije dovoljno napada, ok prebrojte 4 kočije u front i 40 savages u flank i opet sam sve pobio do poslednjeg u 2 kombat runde.
3. Čuvajte se komba curse of anraheir + chaff. protivnik može da vam nabije chaff tako blizu da nemate izbora nego da ga chargujete i da proba/uspe da vam otkasta curse of anraheir. ovo pametni koriste kada im je bitno da prođe savage beast of horror i kada žele da Vam potroše kockice.
4. DP (demon princ) ili bilo koji single model wizard koji planira da ide sam bez LOS - Ako imate charmed shield ne uzdaj te se u njega previše. Više DP je poginulo tako što su izleteli bez zaklona i izgubili charmed shield tako što su kastali neki nebitan spell i bretonac ga dispelovao sa Silver Mirror. Pored toga što silver mirror dispeluje spell radi i 1 hit snage 6. Dovoljno da skine charmed shield. A onda ide artiljerija i magija.

Well f--ckin stop doin' it then, ya evil bastard!

Current date/time is Thu Dec 08, 2016 7:07 pm